Jaki system CRM kupić?

Wypełnij brief

Previous Tab Next Tab
photo

Co to jest CRM?

photo

Funkcjonalność systemów CRM

photo

Elastyczne systemy CRM

photo

Zarządzanie kampaniami

Odpowiedź na poniższe pytania ułatwi nam wstępny etap tworzenia projektu oraz pozwoli poznać Twoje oczekiwania.

ściągnij brief

Jaki system CRM kupić?

JAKI SYSTEM CRM - co powinieneś wiedzieć?

Podstawowymi błędami i pułapkami są: - ignorowanie ogólnej strategii rozwojowej prowadzonego biznesu podczas zakupu systemu zarządzania relacjami z klientem - wybór mało elastycznego rozwiązania CRM (szczególnie istotne dla rozwijających się firm, które potrzebują możliwości rozbudowy o kolejne moduły w niedalekiej przyszłości - zakup oprogramowania trudnego w obsłudze dla pracownika lub niewystarczające szkolenia z zakresu jego obsługi - wdrożenie systemy w ograniczonym zakresie, np. tylko dla wybranych komórek firmy - zaprzestanie rozwijania wymagań biznesowych poprzez dopasowywanie ich do CRM'a - niezrozumienie potrzeb klienta

W obecnych czasach wzmożonej konkurencji na rynku, małe i średnie przedsiębiorstwa jeśli mają odnieść sukces, muszą stale dostosowywać się do warunków panujących na rynku, odpowiednio na nie reagować i rozwijać się. Jednym ze sposobów aby przetrwać kryzys, lub utrzymać wzrost rentowności jest skoncentrowanie się na doskonalej obsłudze klienta poprzez wdrożenie rozwiązań CRM. Jeszcze kilka lat temu. Jeszcze kilka lat temu, zarządzanie relacjami z klientami było drogie i dostępne jedynie dla dużych firm. Jednocześnie z nasycaniem rynku tanimi rozwiązaniami ceny systemów malały, przez co taka polityka może być realizowana nawet przez najmniejsze jedno-osobowe przedsięwzięcia biznesowe.

Rynek systemów CRM jest zdezorganizowany, panuje pewien chaos w którym ciężko jest się odnaleźć przedsiębiorcom. Istnieje wiele rozwiązań oferujących różne możliwości często niezrozumiale promowane co wprowadza w błąd podczas podejmowania decyzji w firmie o zakupie najlepszego systemu do zarządzania relacjami z klientem.

Czym więc należy kierować aby decyzja o zakupie była świadoma? Nie sugeruj się mnogością opcji i modułów, które i tak nie będą wykorzystywane - jeśli potrzebujesz tylko podstawowych funkcjonalności lepiej poszukać innego oprogramowania CRM spełniającego funkcje z które faktycznie będziesz mógł wykorzystać.

Różnice w cenie pomiędzy programem naszpikowanym wieloma podsystemami które w stanie wykorzystać są jedynie wielkie korporacje, a programem z podstawowymi funkcjonalnościami są ogromne. Poniektóre rozwiązania zawierają pakiety back-end na przykład moduł przetwarzania realizacji zamówień lub zintegrowany help desk. Jeżeli takie pakiety są dla Ciebie zbyteczne - odejdź od zamiaru zakupu tego oprogramowania i rozejrzyj się za rozwiązaniem lepiej dopasowanym do Twoich potrzeb.

Rozwiązania konfigurowalne: W każdej firmie istnieją różne metodologie i procesy. System CRM jaki wypada kupić, powinien odpowiadać tym charakterystykom. W realnym świecie jedno rozwiązanie nigdy nie będzie spełniać wymogów wszystkich różnych od siebie problemów, co jest szczególnie widoczne na płaszczyźnie systemów do zarządzania relacjami z klientem.

Łatwość użytkowania: Sposób korzystania z CRM'a powinien być intuicyjny i nieskomplikowany. Jeżeli pracownicy będą mieć problemy z nauką obsługi lub później podczas wykorzystywania systemu to będzie to miało odzwierciedlenie w postaci obniżenia efektów jego wprowadzenia. Użytkownicy czyniący nadmierne oszczędności w miejsce zainwestowania w rozwiązanie przemyślane i przyjazne użytkownikowi po pewnym czasie uświadamiają sobie, że to na czym początkowo zaoszczędzili w późniejszym terminie odbija się stratami czasu - większymi wydatkami.

Migracja danych: Oprogramowanie CRM powinno dawać możliwość importu i konwersji z bazy danych używanej dotychczas przez użytkownika. Ręczne przepisywanie wszystkich informacji np. danych profilowych klientów znacznie wpłynie na koszty wdrożenia systemu.

Zakup dobrego rozwiązania CRM nie jest łatwy, nie jest to jednak zadanie niemożliwe. Mamy nadzieję, że przy ocenie dostępnego na rynku oprogramowania do zarządzania relacjami z klientami, za pomocą powyższych wytycznych będzie to kwestia jeszcze mniej problematyczna.